Rrush arusha

Përshkrimi: shkurre e shtrirë 30 – 50cm me gjethe të plota, të qëndrueshme gjatë dimrit, 12 – 30 x 4 – 12mm. Lulet ( petalet ) të bardha, me mjë ngjyrë trëndfili. Fruti kur piqet është i kuq . Lulëzon nga Maji deri në Qershor.

Përhapja në Kosovë: e përhapur kryesisht në vende me diell, në kullota e shkëmbinjë të zonës subalpine dhe alpine të Maleve të Sharrit dhe Alpeve Shqiptare.

Pjesët e përdorshme: gjethet ( Uvae Ursi Folium ).

Vjelja: vjelen gjethet e reja gjatë muajve VII – X.

Tharja: në diell, dhoma të freskëta ose furra në shtresa të holla në temp. 50 °C.
Raporti: 4:1.

Kategoria terapeutike: Antiseptik.

Përdorimi: tradicionalisht përdoret për pastritmin e veshkave dhe rrugëve urinare nga bakteret.

Përgaditja dhe doza: gjethet e thara të blura qiten në 200ml ujë të valë. Çaji pihet tri herë në ditë nga një gotë jo më gjatë se një javë Kjo nuk guxon të përsëritet më shumë se 5 herë brenda vitit.

 . 

12 thoughts on “Rrush arusha”

 1. Terrific work! This is the type of information that should be shared around the net. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 2. Hello there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Cheers! You can read similar article here: Sklep internetowy

 3. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Kudos! You can read similar article here: Sklep internetowy

 4. Howdy! Do you know if they make any plugins to help
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.

  Appreciate it! I saw similar text here: List of Backlinks

 5. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good success. If you know of any please
  share. Thanks! You can read similar text here: Hitman.agency

 6. Fantastic read! 🌟 Your thoughts on [topic] have really broadened my perspective in ways I hadn’t expected. I’ve been tracking discussions on this topic for a while, but your perspective is distinctly insightful. The way you’ve combined facts with practical insights is nothing short of brilliant. 🧠💫 Your narrative abilities are exceptional, and the examples you provided were both enlightening and engaging. It’s rare to encounter a piece that educates but also delights, and you’ve hit the nail on the head! I’m particularly intrigued by your point about the concept. It’s given me plenty to think about and has sparked a curiosity I’m anxious to explore further. Keep it up! I can’t wait to see what topic you explore next. Your blog is a source of enlightenment and motivation. 🚀📚

 7. Wow, fantastic blog format! How long have you ever
  been blogging for? you make running a blog look easy.
  The whole glance of your web site is magnificent, let alone the content material!

  You can see similar here e-commerce

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish