Pelini

 

Përshkrimi: bimë barishtore shumëvjecare 30 – 90cm. E tërë bima ngjyrë hiri e bardhme aromatike e fortë. Gjethet të mbuluara dendësisht me qime të bardha si mëndafsh dhe me vriguj afro 1mm të gjera. Kaptinat me diametër 3 – 4mm. Lulet të verdha në lulesë si piramidë.

Përhapja në Kosovë: afër rrugëve, në vende me bari, vende me gurë – gurishtore dhe e kultivuar.

Pjesët e përdorshme: e tërë pjesa mbi tokë ( Absinthii herba ).

Vjelja: vjelet herba gjatë verës ( VI – VIII ) .

Tharja: në diell, dhoma të freskëta ose ne furra në shtresa 20cm, deri në 45 °C.
Raporti: 4:1.

Kategoria terapeutike: tonik i hidhur.

Përdorimi: tradicionalisht përdoret për stimulim të oreksit, kundër ithatit në lukth dhe zorrë. Përdoret edhe për shërimin e sëmundjeve lokale të lëkurës.

 

Përgaditja dhe doza: 3g ekstrakt të tharë qiten në ujë të valë dhe pihen para shujtës.

  

14 thoughts on “Pelini”

 1. Wow, marvelous weblog layout! How long have you ever been blogging for?
  you make running a blog look easy. The whole glance of your site is magnificent, as neatly as the content
  material! You can see similar here e-commerce

 2. Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers! You can read similar art here:
  Sklep online

 3. Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good gains. If you know of any please share. Appreciate it!
  You can read similar article here: Najlepszy sklep

 4. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good results. If you know of any please share.
  Thanks! You can read similar text here: Dobry sklep

 5. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  gains. If you know of any please share. Many thanks! You can read similar blog here: AA List

 6. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know of any please share.

  Appreciate it! I saw similar blog here: Link Building

 7. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good success. If you know of any please share. Appreciate
  it! You can read similar blog here: Scrapebox AA List

 8. Wow, wonderful weblog layout! How long have you been running a blog for?
  you make running a blog glance easy. The whole glance of your web
  site is fantastic, let alone the content! You can see similar here sklep online

 9. Wow, superb weblog format! How lengthy have you been blogging
  for? you made running a blog glance easy. The total look of your web site is magnificent, let alone the content material!
  You can see similar here sklep online

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish