Pelini i rëndomtë

Përshkrimi:Bimë barishtore shumëvjeçare  deri 1 m me gjethe pendore të vringëlluara. Kaptinat vezake ose gjatore deri 5 mm të vendosura në një lulesë melth të degëzuar. Kurora e kuqërremtë në kafe.

Përhapja në Kosovë: Afër rrugëve, në vende me bar, ara dhe e kultivuar.

Pjesët e përdorshme: gjethet, pjesa mbitokësore, rrallë rrënjët.

Vjelja: Vjelët herba dhe gjethet gjatë verës (VI-VIII).

Tharja: Në diell, dhoma të freskëta  ose furra në shtresa deri 20 cm, deri 50 0C. Raporti: 4:1.

Kategoria terapeutike: Në shërimin e sëmundjeve të lukthit (stomachic), zorrëve; përdorët si aromatik i hidhur.

Përdorimi: tradicionalisht është përdorë kundër neurozave, depresionit, shqetësimeve dhe në rregullimin e ciklit menstrual gjithashtu përdorët edhe në rikthimin e oreksit.

Përgatitja dhe doza: 2 gram herba e thatë përvëlohen më 0.5  l ujë valë. Pasi të kullohet  pihet si çaj 3 herë në ditë.

  

13 thoughts on “Pelini i rëndomtë”

 1. Wow, amazing blog layout! How lengthy have you been running a blog for?
  you made blogging glance easy. The overall
  look of your website is fantastic, let alone the content! You can see similar here
  najlepszy sklep

 2. Wow, incredible weblog layout! How lengthy have you ever been blogging for?

  you made running a blog look easy. The overall look of your
  website is fantastic, as neatly as the content material!
  You can see similar here sklep internetowy

 3. Wow, awesome blog structure! How lengthy have you been blogging
  for? you made running a blog look easy. The full look
  of your web site is excellent, as smartly as the content! You can see similar here e-commerce

 4. Hey there! I’ve been following your website for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx!
  Just wanted to mention keep up the good job!

  I saw similar here: Sklep internetowy

 5. Wow, fantastic blog format! How long have you ever been running a blog for?

  you make blogging glance easy. The whole look of your web site is fantastic, let alone the content!
  You can see similar here ecommerce

 6. Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Kudos! You
  can read similar blog here: Sklep online

 7. Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to
  get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.

  If you know of any please share. Kudos! You can read similar blog here: Ecommerce

 8. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you know of any please
  share. Thank you! You can read similar blog here: Najlepszy sklep

 9. Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying
  to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Thank you!
  I saw similar blog here: AA List

 10. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good success. If you know of any please share.
  Thank you! I saw similar blog here: Hitman.agency

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish