Kelkaza e njollosur

Përshkrimi: bimë barishtore shumëvjecare ( Gjeofite ), 25 – 40 cm, me zhardhok horizontal deri në 2 cm. Llapa e gjetheve 10 – 20 cm heshtake deri shigjetake, zakonisht e shkëlqyeshme, shpesh me njolla të zeza. Bishtat lulor të paktën sa ⅔ e gjatësisë së bishtakut. Lëpusha 10 – 20 cm, e verdhë në të gjelbërt, shpesh me buzë purpur dhe njolla rumi sa ⅔ e gjatësisë së lepushës me shtojcë të purpurt, rrallë të verdhë. Lulet shterpë të pranishme. Frytesh 3 – 4 cm.

Përhapja në Kosovë: në pyje e gardhe të zonave kidrinoro – malore.

Pjesët e përdorshme: rrënja ( Radix )

Vjelja: në vjeshtë ose herët në pranverë para se të filloi periudha vegjetative.  

Tharja: në tharëse artificiale në 50 – 60 °C.

Kategoria terapeutike: diretike dhe stimulant, por jo për kohë të gjatë dhe në dozë të caktuar nga mjeku ose farmacisti.

Përdorimi: rrënjet e thara përdoren si diaforetik dhe ekspekorant, reumatik. Në mjekësinë tradicionale rrënjët e freskëta përdoren për lyerjen e nyjeve kundër dhimbjeve reumatike.

 

 

9 thoughts on “Kelkaza e njollosur”

 1. Wow, marvelous blog structure! How lengthy have you been blogging for?
  you make running a blog glance easy. The full look
  of your website is excellent, let alone the content material!

  You can see similar here dobry sklep

 2. Hi, Neat post. There’s an issue with your site
  in internet explorer, would test this? IE still is the marketplace leader and a
  big element of people will miss your excellent
  writing due to this problem. I saw similar here: Dobry sklep

 3. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thanks! You can read similar article here: Dobry sklep

 4. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Kudos! You can read similar text here:
  Sklep internetowy

 5. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my website
  to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good results. If you know of any please share. Thanks! I saw similar blog here:
  Link Building

 6. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.
  Appreciate it! You can read similar blog here:
  Backlinks List

 7. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Many thanks!
  I saw similar text here: Link Building

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish