Alkemilë e zakonshme

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]Përshkrimi: bimë barishtore shumëvjecare e fuqishme 10 -50cm e lartë me gjethe të shogëta ose me qime të dendura. Pjesa nëntokësorre ( rizoma ) e mbuluar me mbetje të ndajgjethëzave. Gjethet me 7 – 11 vriguj, gjysëmrrethore ose trekëndore deri vezake, të gjelbra.
Gjethet e kërcellit më të vogla me ngaj gjethe të dhëmbëzuara. Lulesa e shpërndarë pa qime ose poshtë me qime.

Përhapja në Kosovë: e përhapur në livadhe dhe vende me elagështirë, afër burimeve në zonat malore dhe subalpine.

Pjesët e përdorshme: tërë pjesa mbitokësore ( herba ) kur bima është në lulëzim ( Alchemillae herba ).

Vjelja: bëhet pasi të fillloi lulëzimi nga muaji V- IX.

Tharja: pjesa mbitokësore ( herba ) thahet në furra  ose nën hije në temp. 45 – 50 °C.
Raporti: 4:1.

Kategoria terapeutike: astringent, antihaemorrhagic ( kundër hemorragjisë )

Përdorimi: zakonisht përdoret në tajtimin e diarresë
 
Përgaditja dhe doza: për shërimin e diarresë ( diarrhoea ) përdoren 5 – 10gr masë e thatë në ditë dhe përgaditet si çaj.

 

    [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

13 thoughts on “Alkemilë e zakonshme”

 1. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thank you! You can read similar blog here: Ecommerce

 2. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Many thanks! You can read similar blog here: Sklep internetowy

 3. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.
  Cheers! You can read similar blog here: E-commerce

 4. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine
  Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please
  share. Many thanks! You can read similar article here: Sklep online

 5. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.

  If you know of any please share. Cheers! You can read similar art here:
  E-commerce

 6. Hello there! Do you know if they make any plugins to
  help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my site to rank for
  some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Kudos! I saw
  similar art here: GSA Verified List

 7. Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Many thanks!
  You can read similar article here: Backlink Portfolio

 8. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my site to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Cheers! I saw similar text here:
  Link Building

 9. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good gains. If you know of any please share. Many thanks!
  You can read similar article here: GSA Verified List

 10. Wow, amazing blog structure! How long have you ever been blogging for?
  you made blogging look easy. The full look of your site is magnificent, as neatly as the content material!
  You can see similar here sklep online

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish